Saç ekimi süreci ve fue saç ekimi nasıl yapılır?

Saç ekimi

Saçınız mı döküldü, bazı saygısızlar size kel mi diyor? Size bu şekilde davranılması hoşunuza gitmiyor mu? Artık bir şeyler yapmanızın vakti gelmedi mi? Saçlarınızdaki dökülme sizi fena halde korkutmaya mı başladı. Ya da görünüme önem veren biri olduğunuz için saç dökülmesi sorunundan kurtulmak mı istiyorsunuz? Hangi nedenle olursa olsun saç ekimi yaptırmak istiyorsunuz ancak aklınıza takılan noktalar mı var? İşte saç ekimi hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabı estetik rehberi sitenizde. Bu yazıyı dikkatli bir şekilde okuduğunuzda saç ekimi fiyatları ortalama ne kadar, Türkiye’nin en iyi saç ekim merkezi hangisi ve saç ekimi sonrası süreç nasıl gibi soruların da cevaplarını öğrenmiş olacaksınız.

Saç ekimi teknikleri

Son zamanlarda özellikle saçları dökülmüş ya da dökülmekte olan erkekler arasında trend haline gelen saç ekimi Türkiye’de çeşitli saç ekim merkezleri tarafından başarıyla uygulanabiliyor. Özellikle İstanbul saç ekim merkezleri denilince ilk akla gelen şehirdir. İstanbul’da yaşayanlar bilir ki özellikle Şişli Cevahir alışveriş merkezine gittiyseniz etraf  saç ekimi yaptırmış Araplarla dolup taşıyor. Bu da demek oluyor ki İstanbul saç ekimi  için tavsiye edilen bir en iyi yerlerden biridir.

Saç ekimi ile ilgili bir çok teknik var. Bunların başında robot ile saç ekimi, perkutan tekniği, traşsız saç ekimi veya FUE yöntemi gibi teknikler geliyor.

Eğer kusursuz bir saç ekimi yapılması amacını taşıyorsanız o zaman robotik saç ekimi tercihinız olabilir. Peki ama saç ekimi nedir? Hangi durumlarda yapılır?

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi, sağlıklı saç köklerinin bulunduğu ve güvenli bölge olarak isimlendirilen iki kulak ve ense bölgesinden alınan saç köklerinin saçın seyrek olduğu veya hiç olmadığı bölgelere eklenmesi olarak tanımlanabilir. Saç köklerinin alınmasında ise çoğunlukla FUE yöntemi kullanılıyor. Peki FUE nedir? Hangi teknik daha etkilidir? Hangi teknik daha avantajlıdır?

Saç ekimi, esasen saçların bir yerden alınıp başka bir yere nakledilmesi prensibine dayanan bir ameliyattır. Nakil işlemi ya hiç saç olmayan bölgelere ya da ince ve seyrek olan yerlere yapılmaktadır. Saç ekimi yaptırmış kişilerde iç acıtıcı ve korkutucu görüntülerle karşılaşılmak mümkündür. En azından saç ekimi yaptırmanın eziyet şeklinde algılandığına dair bulgular da yok değil.  Ancak unutulmamalı ki birçok kişi saç ekimi yaptırmış kişileri görüp korkmalarına rağmen bu saç ekimi operasyonları 1950’li yıllardan beri ABD’de uygulanıyor.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Doktora gittikten sonra, öncelikle doktor hangi yöntemi kullanacağına karar verecektir. Öne çıkan iki yöntem vardır. Bunlar yukarıda da ifade edildiği gibi  kısaca FUSS denilen foliküler ünite şerit cerrahisi ya da  FUE olarak kısaltılan foliküler ünite ekstraksiyonu  olarak sıralanabilir.Doktor genellikle bu iki yöntemden birini seçerek gerekli temizliği yapar ve arka kafa derisini uyuşturur.  Bu amaçla genelde lokal anestezi yapılmaktadır.

Özetle, FUSS yönteminde kafanızdan belirli bir miktar derinin çıkarılması söz konusudur. Bu yöntem FUT olarak da bilinmektedir. Derinin çıkarılması fazla ağrıya ve acıya sebep olmaktadır. Ayrıca kalıcı izlere sebebiyet vermesi de ciddi bir dezavantaj olarak göz ardı edilemez. Bu nedenle doktora hangi yöntemi kullanacağı ve nasıl bir prosedür uygulayacağı mutlaka sorulmalıdır. FUSS ya da FUT yöntemi, diğer ülkelerde hala uygulansa da Türkiye’de  pek kullanılmamaktadır. Bu yöntemde kaldırılan kafa derisi şeritleri 450 ile 2100 kadar grefte bölünür. Ensede oluşan geniş yara dikilse de maalesef izler kalabilir. Bu yöntem ancak bir ekip tarafından uygulanabilir. Tek doktor tarafından yapılması mümkün olmayıp en az 7 ya da 8 kişiye ihtiyaç vardır.

FUE yönteminde saç ekimi operasyonunda ise; genellikle kafa derisi tıraş edilir ancak bazı saç ekimi merkezi doktorları tıraş olmadan da bu işlemi yapabiliyor. Güvenli bölgeden saç kökleri teker teker çıkarılır. Deri kesilmesi söz konusu değildir. Sadece saç köklerinin çıkarıldığı yerlerde iyileşme olacaktır. Ayrıca bu yöntem için 4 ya da 5 kişi yeterli olabilmektedir.

İster FUT isterse FUE yöntemi olsun, daha sonraki süreçler birbirine benzerdir denilebilir. Saç kökleri hazırlandıktan sonra uyuşturulan yerlere nakil işlemi yapılır. Bu işlem sırasında neşter ya da iğne ile küçük delikler çizdirilerek ve her saç kökü bu deliklere çok itinalı bir şekilde gömülür.

Saç ekimi ameliyatı süresi

Saç ekiminde operasyon süresini hiç şüphesiz seyrek saç alanının ve saçsız bölge alanının büyüklüğü belirlemektedir. Yani yapılacak nakil boyutuna göre saç ekimi 3,5 saat ile 8.5 saat arasında bir sürede gerçekleştirilebilmektedir. Yine bu sürenin hesabında kullanılan saç ekim tekniği de önemli bir rol oynayacaktır. Acaba doktorunuz hangi yöntemi uygulayacaktır?

Doktor dışında saç ekimi merkezlerinin uyguladıkları yöntemler de değişiklik gösteriyor. Hiç muayene olmadan ameliyat süresi hakkında yorum yapmak da çok doğru değildir aslında. O nedenle kaliteli bir saç ekim merkezi bularak uzman ve deneyimli bir doktora muayene olarak bu konu hakkında daha net bir bilgi alabilirsiniz.

Saç ekimi sonrası

Saç ekimi operasyonu sonrası, kafa derinizde ortaya çıkan ağrılar ve acı hisleri yaşayabilirsiniz ve kafanız ağrıya acıya oldukça duyarlı olabilir. Ağrılardan kurtulmanız için doktorunuz size birkaç gün süresince ağrı kesici ilaçlar almanızı tavsiye edebilir. Ancak hemen korkmayın işlemi gerçekleştiren doktorunuz en azından en az bir veya iki gün içinde kafa derinize bandaj sarabilir.

Bakteri, hastalık ve enfeksiyon riskini azaltabilmek için ise antibiyotik tedavisi uygulayabilir ya da  reçetenize antienflamatuvar  bir ilaç da yazabilir. Şu gerçeği de iyi değerlendirmek lazımdır ki saç ekimi o kadar da kolay olmadığı için bir çok kişi ameliyattan 2-5 gün sonra işe gitme  konusunda sorun yaşayabiliyor.

Ameliyat oldunuz ve doktorunuz size olacakları tam olarak anlatmadıysa ya da siz doktorunuzu iyi bir şekilde dinlemediyseniz bazı korkular yaşamanız çok doğal olacaktır. Örneğin ameliyattan 2-3 hafta sonra nakledilen saçların döküldüğünü bilmiyorsanız bu korkuyu yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Saç ekimi prosedürü iyi bilinmiş olsaydı dökülen bu saçların  birkaç ay içinde yenileneceğini de bilip endişeye kapılmazsanız. İki ya da üç ay içinde gözle görülür bir büyüme fark ederseniz sorun yok ancak büyüme yoksa hemen doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

Saç ekimi yapıldıktan  6 –  9 ay sonra yeni saç büyümelerinin belki de % 60’ını görmüş olacaksınız. Bazı cerrahlar, saç ekimi nakli sonrası saç büyümesini daha da iyileştirmek amacıyla reçetenize saç büyüten ilaçlar da yazabilir. Böylece saç büyümesi için gerekli ortam da hazırlanmış olacaktır.

Saç ekimi fiyatları

Saç ekimi fiyatlarını belirleyen bir çok faktör var. Eğer saç ekimine karar verdiyseniz fazla para ödememeniz için size bu konuda hazırladığımız saç ekimi fiyatları rehberimize göz atabilirsiniz. Sizin için özel olarak hazırladığımız saç ekimi fiyatları rehberinde saç ekimi fiyatları ortalama ne kadardır, fiyatlar hakkındaki ayrıntılı analiz için bir önceki cümlede geçen linke tıklayabilirsiniz.

Estetik rehberi sitenizde size özel olarak hazırladığımız saç ekimi rehberinde saç ekimi hakkında merak ettiğiniz saç ekimi nasıl yapılır, saç ekim süreci nasıldır gibi soruların cevaplarını vermekle kalmadık aynı zamanda saç ekim teknikleri arasında belki de en avantajlı olan fue saç ekimi tekniği üzerinde de ayrıntılı bir değerlendirme yaptık. Umarım bu yazıyı okuduktan sonra saç ekimi konusunda araştırma yapmanıza bir daha gerek kalmaz. Saç ekimi ile ilgili bütün merak ettiğiniz soruları aşağıdaki formu doldurarak bizlere danışabilirsiniz.

 

2 comments

  • Hocam merhaba ben altı ay önce saç ekimi yaptırdım ancak hala istediğim sonuca ulaşmış değilim bu mümkün müdür? Neden hala gür saçlarım yok?

    • Merhaba Samed bey, saç ekimi ile ilgili bu makalede belirttiğimiz üzere eğer saç ekimi sonucu memnun değilseniz bunu ilk önce saç ekimini yapan doktora danışmanız ve neden başarısız bir sonuç aldığınızı öğrenmeniz gerekir.

Bir Cevap Yazın