Burun Estetiği | En iyi 5 burun estetiği doktoru

Burun estetiği

Bu makale burun estetiği ve burun estetiği fiyatları üzerine yazılmış en kapsamlı ve en bilimsel makaledir. Bu yazıyı okuduğunuzda burun estetiği ve rinoplasti nedir ve en etkili burun estetiği teknikleri hakkındaki soruların cevaplarını öğrenmiş olacaksınız. Bilimsel ismi rinoplasti olan burun estetiği erkek hastalar için de artık en az kadınlar revaçta. Eğer sadece fiyatları öğrenmek istiyorsanız hemen burun estetiği fiyatları ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Burun Estetiği Nedir?

Burun bölgesi hiç şüphesiz ki insanların yüzlerindeki orantının doğru olarak ortaya koyulması adına büyük bir öneme sahiptir. Çünkü burunda meydana gelebilecek olan en ufak bir değişiklik sonrasında kişinin yüz ifadesi oldukça ciddi anlamda değişim gösterebilecektir. Bunu bilen insanlar da kadın erkek fark etmeden kendini güzel hissetmek isteyen herkesin kendilerinde en fazla dikkat ettikleri şeylerden bir tanesi olarak bilinmekte. Böyle olunca da insanlar burun estetiği konusunda ciddi anlamlarda araştırmalar yapmaya başlıyorlar. Özellikle de internetin kullanmaya başlanması ile beraber artık bu konudaki araştırmalar çok daha geniş bir yelpaze üzerinden yapılabiliyor. Bu durum ise beraberinde hem avantajları hem de dezavantajları getiriyor.

Pek çok doktorun estetik burun ameliyatı konusunda farklı çalışmalar yapıyor oluşu insanların işlerini kolaylaştırıyor gibi görülse de yapılacak olan en ufak bir yanlış sonrasında ortaya tahmin edilenden çok daha ciddi sonuçlar çıkabilecektir. Bu sonuçların önüne geçilmesi adına burun estetiği teknikleri konusunda deneyimli olan kişiler ile görüşülmesi büyük bir önem kazanmakta. Aksi halde ortaya çıkacak olan sonuçlar tahmin edilenden çok daha ciddi bir hale gelmiş olabilecek, bunların düzeltilmesi adına yapılacak olan ekstra operasyonlar ise istekleri karşılama konusunda ne yazık ki sınıfta kalacaktır. Düşünülenin aksine bu estetik operasyonlar yalnızca hasta için değil aynı zamanda doktor için de oldukça karmaşıktır.

burun estetiği resimleri

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Genel itibari ile insanların üzerinde yapılmakta olan estetik operasyonlar arasında en önemlisi olarak görülen burun estetiği, onlara karakteristik görünümünü ciddi anlamda etkileyeceği için yapılacak olan operasyonun planlanması ve uygulanması konusu oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Yapılacak olan operasyon öncesinde ilk aşamada hastanın fiziki muayenesinin en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Bu esnada burunda var olabilen sorunlar tespit edilecek ve hastanın her açıdan dikkatli bir şekilde fotoğrafları çekilecektir. Son dönemlerin teknolojik gelişmeler ile beraber artık yapılan bu çekimler sonrasında ortaya simülasyon çıkartılmaktadır. Bu simülasyon sayesinde hastaların 3 boyutlu bir görüntüsü ortaya çıkartılmış olacaktır. 3 boyutlu görüntü sayesinde ise hastanın yeni burun şekli de en iyi şekilde tasarlanacaktır.

burun estetiği
Burun Estetiği ile ilgili merak ettiğiniz her sorunun cevabı burada.

Burnun nasıl görüneceği konusunda aklında soru işareti oluşabilecek olan kişiler için yapılacak olan 3 boyutlu maske sayesinde ise burun estetiği teknikleri kullanıldıktan sonra kişilerin nasıl görünecekleri konusunda fikir sahibi olacaklardır. Bu fikir ile beraber hastalar ameliyatlara çok daha rahat bir psikoloji ile girme imkanına erişecektir. Ancak her estetik cerrah simülasyonda gösterdiği burnu ortaya çıkaramayabilir.

Yapılacak olan burun estetiği operasyon öncesinde hastaların en az 1 hafta öncesinden kendilerini operasyona hazırlamaları gerekmektedir. Sigara ve alkol gibi maddelerden uzak durmanın yanı sıra düzenli olan kullananları doktora bildirmek şartı ile kan sulandırıcı ilaçları kullanmama gibi noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlara dikkat edilmesi sonrasında operasyon sorunsuz bir şekilde geçecek, iyileşme evresi ciddi anlamda hızlandırılmış olacaktır.

Burun Estetiği Teknikleri

Bilindiği üzere burun estetiği teknikleri iki farklı türdedir. Kapalı ve açık olarak belirlenen bu teknikler genel itibari ile cerrahın kullanmak istediği yönteme göre seçilecektir.

burun estetiği

Açık olan burun estetiği tekniği esnasında burnun uç kısmına ters bir V şeklinde kesi yapılacak ve burnun açılacak olan bu bölgesinden operasyon yapılır.

Kapalı teknikte ise kesiler burun delikleri içerisinden yapılacaktır. Burun tam olarak açılmamasına rağmen her türlü sorunun en iyi şekilde giderilmesi işlemi yapılmış olacaktır. Operasyonun sona ermesinin ardından doktor tarafından belirtilecek olan detaylara dikkat edildiği takdirde, mümkün olan en kısa süre içerisinde hiçbir sorun ortaya çıkmadan iyileşme süreci tamamlanacaktır.

Yukarıda bahsedilen tekniklerin dışında burun estetiği ameliyatsız olarak da gerçekleştirilebiliyor. Ameliyatsız burun estetiği ise dolgu maddeleri ile yapılıyor.

Burun Estetiği Öncesi Hazırlıklar

Kimi burun estetiği uzmanları ameliyat olmadan önce cilt bakımı yaptırmanızı önerebilirler. Buradaki amaç burun estetiği öncesinde gözeneklerin açılması ve yağların burada birikmesini önleyerek burnun normalden daha büyük görünmesini önlemektir. Zira burun estetiği olduktan sonra 3 ay içinde cilt bakımı yaptıramayacağınız için yağ birikmesi olabilir.  Özetle burun estetiği olmadan 1 hafta öncesinde cilt bakımı yapılabilir.

Burun Estetiği Süreci

Burun estetiği en baştan en sonuna kadar nasıl bir süreç izliyor. Doç. Dr. Haldun Kamburoğlu’nun burun estetiği süreci ile ilgili videoyu çok dikkatli bir şekilde izlemeniz çok faydalı olacak düşünüyoruz.

Burun estetiği ile ilgili sorular ve cevapları

Burun estetiği olmaya karar vermeden önce iyice araştırma yapmalısınız. Avantajları ve dezavantajları iyi analiz etmelisiniz. Bazen insanlar burun estetiğine hiç gerek olmamasına rağmen burnunda değişiklik yapmaya çalışabiliyor, o nedenle burun estetiğine gerek olup olmadığını anlamalısınız.

 • Burun estetiği genel anestesi ile mi oluyor? Burun ameliyatı genellikle genel anestezi ile yapılmaktadır. Faydası ise ameliyat sırasında doktorun yaptığı işlemleri farkına varmadan  ameliyatı olmanızdır fakat buna ameliyat olacağınız hastanenin anestezi uzmanı ve burun estetik cerrahı ikisi beraber karar verecektir.
 • Burun estetiği simülasyonları gerçeği yansıtıyor mu? Operasyon öncesinde burun estetiği sonucunda ortaya çıkabilecek burun şekli ile ilgili estetik cerrahlardan bazıları  simülasyon programları kullanır. Operasyon sonucunda burnunuzun yeni görünümü hakkında simülasyonu gösterirler.Bunun için öncelikle burun fotoğraflarınız yandan, önden ya da çapraz olarak çekilir.  Simülasyonda gördüğünüz burun ile ameliyat sonrası ortaya çıkan burun arasındaki benzerliğin yüksek olması tabi ki her şeyin yolunda gitmesine ve estetik cerrahının burun estetiği konusundaki tecrübesine bağlıdır.
 • Burun estetiği hangi teknikle olur? Burun ameliyatında açık veya kapalı olmak üzere iki teknik kullanılabilmesine rağmen bazen de ameliyatsız burun estetiği gibi teknikler ile de başarılı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Burun estetiğine karar vermeden önce doktorun sizi muayene sırasında bu büyük ölçüde belirlenmiş olacaktır. Hangi tekniğin sizin için daha avantajlı olacağını estetik cerrahı belirleyecektir.
 • Burun estetiği ile yüzümde morluk oluşacak mı? Bazı doktorlar kullandıkları yöntemler sayesinde burun estetiğini hiç bir morluk olmadan gerçekleştirebilir. Bunun nedenin ise her doktorun kullandığı tekniğin farklı olabilmesidir ve kullanılan tekniğe göre morluk olma olasılığı da maalesef değişebiliyor.
 • Burun estetiği sonrası tampon kullanacak mıyım? Tampon kullanımı ise doktorunuzun sizi değerlendirmeleri sonucu ortaya çıkabileceği gibi doktorun kullandığı tekniğe göre de değişebilmektedir. Bazı estetik cerrahlar operasyon sonrası tampon kullanımının gerekli olduğunu düşünürken bazı estetik cerrahlar ise tampon kullanımının çok da konforlu olmadığını ve hatta ilkel olduğunu ifade etmektedirler.
 • Burun estetiği istediğimi verecek mi? Burun estetiği ameliyatında belki de en önemli konu operasyon sonrasında memnun kalıp kalmayacağınızdır. İşte bu sebeple hangi estetik cerraha bu işlemi yaptıracağınıza iyi bir araştırma yaparak karar vermeniz gerekiyor ve o estetik cerrah ile ilgili yeterince bilgi edindiğinizden emin olmalısınız.
 • Burun estetiği sonucu memnun kalmazsam ne olacak? Bazen burun estetiği ameliyatı sonucunda ortaya çıkan burundan memnun kalmayabilirsiniz ve bunun sonucu olarak da ikinci kez düzeltme ameliyatı yani revizyon ya da ikinci burun ameliyatı talep edebilirsiniz. Burun estetiği revizyon ameliyatına doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz.
 • Burun estetiği operasyonum ne kadar sürer? Burun estetiği, estetik cerrahın kullanacağı açık, kapalı ya da ameliyatsız tekniklere ve operasyonda yapacağı işlemlere göre 1,5 saat ile 5 saat kadar sürebilir.
 • Burnum kırılacak mı? Burnum kırılacak mı sorusu her burun estetiği yapmak isteyen kişinin aklına gelir. Sanki burun kırılması durumunda ağrı ya da acı çekileceği düşünülür. Oysa ki genel anestezi altında uyutularak yapılan burun ameliyatında hiç bir şey hissetmeyeceksiniz. Ancak uyanma riski sıfır olduğu zaman bu geçerlidir. Bununla ilgili olarak bazı estetik cerrahlar törpüleme metodu ya da mikromotor cihazlarının kullanıldığı teknikler ile burun estetiği gerçekleştirilebiliyor. Buna doktorunuz karar verecektir.
 • Burun estetiği sonrası nefes almakta zorlanacak mıyım? Tampon kullanma durumlarına göre bu değişiklik gösterebilir. Burun estetiği sonrası bir veya iki gün burundan nefes almakta zorlanabileceğiniz için ağızdan nefes almanız gerekecektir. Bu bağlamda bazı doktorlar silikon tamponlar kullanırken bazıları da hiç tampon kullanmıyorlar. Rinoplasti ameliyatı sonrasında uyurken kafanızı yüksek tutmanız burundaki kanın aşağıya akmasına, kan basıncının azalmasına ve kanamanın azalmasına etki eder. Aynı zamanda estetik cerrahın tavsiye ettiği şekilde buz kompresi ile morlukları azaltabilirsiniz.
 • Burun estetiğinde cinsellik sorun olur mu? Rinoplasti sonrasında kan basıncını artırabilecek ve kanama riskini yükseltecek aktivitelerden belirli bir süre uzak durmak gerekir. Bazıları burun estetiği cinsellik ile ilgili değilmiş gibi düşünse de şişlik ve  kanama gibi olumsuz durumları önlemek için ilk üç hafta cinsel ilişkiden uzak durmaları tavsiye edilebilir.  Öpüşmek ise burna daha yüksek oranda bir olasılık ile zarar verebilir. Bu nedenle 4 hafta da bundan uzak durmak faydalı olabilir.
 • Burun estetiği sonrası spor yapmak tehlikeli midir? Bu sorunun cevabı yine yukarıda bir önceki soruda verilen cevap ile benzerdir. Cinsel ilişki gibi spor da kalp atış hızını ve kan basıncını artırdığı için ilk üç hafta spordan yapmamak daha faydalı olabilir.

Burun estetiği günah mıdır?

Kimine göre burun estetiği caiz mi sorusunun cevabı hayır, kimine göre ise evet caizdir.  Peki ama burun estetiği ile ilgili ilahiyat profesörleri ne düşünüyor. Bakın Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu burun estetiği günah mıdır sorusuna cevap olarak ne demiş? Aşağıdaki videoda sorunun cevabı var.

Nihat Hatipoğlu hoca burun estetiği hakkında eğer kişinin kendini rahatsız ediyorsa ve çevresindekiler de burnunuz hakkında olumsuz yorumlar yapıyorsa ve kişinin ruhsal durumunu etkiliyorsa yapılabileceğini söylerken burun estetiği caiz mi Cüppeli hoca bakın bu konuda neler söylüyor:

Burun Estetiği Doktorları

Burun estetiği ile makalemizde en iyi 5 burun estetiği doktoru listesi hazırladık. Burun estetiği denilince İstanbul en iyi doktor hangisi kişiden kişiye değişebilir. Biz sadece bildiğimiz doktorlar arasından bir liste hazırladık. Haliyle bu liste İstanbul için geçerlidir. Eğer siz de estetik cerrahı iseniz ve bu listede yer almak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek kendinizi tanıtabilirsiniz. İşte en iyi İstanbul burun estetiği doktorları listesi:


 1. Yakup AVŞAR
 2. Barış ÇAKIR
 3. Fatih DAĞDELEN
 4. Reha YAVUZER
 5. Aylin Bilgin KARABULUT

Burun estetiği rehberi sunduğumuz bu makalede sizlere burun estetiği süreci, burun estetiği teknikleri, burun estetiği nasıl yapılır ve burun estetiği fiyatları gibi konulara odaklandık. Ayrıca burun estetiği ile ilgili merak ettiğiniz ya da merak edebileceğiniz tüm soruların da cevaplarını vermeye çalıştık. Sağlıklı günler.

Bir Cevap Yazın